Keçiören Akmasa , Ulaşım , Çöp , Atıklar , Piknik Alanı

Keçiören Akmasa’dan , Ulaşım , Metro , Çöp , Atıklar , Piknik Alanı  hakkındaki sorularıma gelen cevap….

Keçiören Ulaşım Sorunu:
850 bini aşkın nüfusuyla Ankara’nın ve Türkiye’nin en büyük ilçelerinde biri olan Keçiören’in en önemli sıkıntılarından birini oluşturan ulaşım konusunda büyük rahatlama sağlayacak metronun Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Ulaştırma Bakanlığı’na devri gerçekleşti. Devir teslim dolayısıyla Dutluk metro istasyonunda bir tören düzenlendi. Gökçek Parkı yanındaki istasyondan araçlarla Dutluk istasyonuna yapılan gezinin ardından gerçekleştirilen devir teslim törenine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ulaştırma Bakanı Habib Soluk, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve milletvekili adaylarının yanı sıra vatandaşlar da katıldı.Devir teslim töreninde konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara’nın gelişme seyrini, nüfus artışını ve çağdaş büyükşehirlerdeki ihtiyaçları da dikkate alarak metro çalışması başlattığını ancak bu büyüklükteki metroların bu çaptaki şehirlerin bütçeleriyle, imkanlarıyla sonuçlandırılmasının mümkün olmadığını belirterek, bundan sonraki kısmın hükümet tarafından, Ulaştırma Bakanlığı tarafından tamamlanacağını kaydetti. Metro çalışmalarının bundan sonraki muhatabının hükümet olduğunu, Ulaştırma Bakanlığı olduğunu ifade eden Çiçek, bugüne kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 830 trilyonluk bir kaynak harcadığını, hükümet olarak da Ankara metrosunun yapımı için 3 katrilyon gibi bir rakam ayırdıklarını anlattı.Ankara’nın yoğun gecekondu problemine de dikkati çeken Bakan Çiçek, yeni dönemde bu görünüm tarihe kavuşacağını, Ankara’da gerçekleştirilecek projelerle Ankara’nın prestijli bir şehir haline geleceğini, Keçiören ilçesinin de metrolarla daha büyük bir hizmete kavuşacağını dile getirerek, metronun Ankara ve tüm Keçiörenlilere hayırlı olmasını diledi. Ulaştırma Bakanı Habib Soluk da Keçiören metrosunda 10 gün içinde sözleşme aşamasının başlayacağını belirterek, Ankara ve Keçiörenlilere metronun zamanında yetişeceği müjdesini verdi. Keçiören metrosu için 24 Haziran’da firmalar arasında mali tekliflerin alınacağını belirten Bakan Soluk, 10 gün içinde sözleşme aşamasının başlayacağını ifade eden Soluk, metronun şehir içi trafiği rahatlatacağını, Ankara’ya yeni bir hayat kazandıracağını sözlerine ekledi.Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de, Keçiören metrosunun yüzde 41’ini tamamladıklarını ve Ulaştırma Bakanlığına devrettiklerini belirterek Yerel seçimlerden önce Keçiören Metrosunun çalışır hale geleceğini ifade etti.Devir teslim törenine katılan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiörenliler olarak çok sevinçli olduklarını, Keçiören’in en önemli problemlerinden biri olan ulaşım sıkıntısına büyük rahatlık getirecek metro projesinin bir an önce tamamlanmasını beklediklerini belirterek, emeği geçen herkese müteşekkir olduklarını söyledi.

Çöplerin Toplanması  Keçiören Belediyesi sınırları içerisinde 51 mahallede bulunan 530 adet cadde ve 3.325 adet sokağın çöp poşeti sistemi ile biriken çöplerin, Cadde – Sokak ve Boş Arazilerin Temizlenmesi ile Atık Sahasına Nakli

akşam 20:00 den sonra günlük olarak toplanarak çöp döküm sahasına naklini sağlamaktayız. Aynı zamanda belli bir sistem oluşturarak günlük süpürülmesi ve 24 saat temiz bulundurulması ve ilçe sınırları içerisindeki boş arazilerin temizliğini periyodik olarak yapılması. Ayrıca 12 adet yol süpürge aracımız ile ana cadde ve ara sokaklarında azami özen gösterilerek temizliklerinin yapılmasını sağlamaktayız.

Halkın Bilinçlendirilmesine Yönelik Anons Yapılması ve El Broşürü Dağıtılması
Her türlü temizlik kampanyaları düzenleyerek çeşitli broşür, resim, slogan, ve reklam araçları ile ilçe halkının temizliğe katılımını sağlamak, kamu oyunda temizlik ve temiz çevre bilincini güçlendirmek.
Keçiören Belediyesi sınırları içerisinde bulunan bütün mahallelerin çöplerinin alınması konusunda çöp poşeti sistemine geçilmesi ve çöplerin akşam saat 20:00 ile 21:00 saatleri arasında alınmasını sağlamak amacıyla 100.000 Adet el ilanı Keçiören ilçe sınırları içersinde bulunan cadde ve sokaklardaki bütün binalara ve iş yerlerine dağıtmak ve dağıtılmasını sağlamak.Keçiören Belediyesi sınırları içerisinde ikamet eden mahalle sakinlerinin gündüz dışarıya çöp çıkartılmaması konusunda anonslar yapılarak uyarılarda bulunmak. Ayrıca uymayanlar için bölge kontrollerimiz ve zabıta memuru ile birlikde zamansız çöp çıkaranlara gerekli ikazlarda bulunmak.

ATIKLAR SORUNU

Geri dönüşümlü atıkların toplanması ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.Sadece Keçiören sınırları içerisinde birkaç bölgede sorun oluşmasından dolayı geri çekildi bu sorunlar bina içerilerinde bulunan geri dönüşüm kutularının farklı nedenlerle yangın çıkarma  veya kağıt toplayıcı kişiler tarafından alıkonulma sorunlarından dolayı, dışarıya belediyemizin uygun gördüğü yerlerde geri dönüşüm kutuları bulunmakta.Atık pilleri vb. atıkları toplama merkezlerine veya  GERİ DÖNÜŞÜM (0312) 359 10 27 nolu telefona bildirerek gerekli başvuruda bulunabilirsiniz.

Keçiören yapısı itibariyle Türkiye’nin her yerinden göç olan bir ilçedir bir çok vatandaşımız köyünden çıkıp iş bulmak ümidiyle Keçiören’de ikamet etmektedir.Eğitim ve kültür seviyeleri yetersiz olan vatandaşlarımızın gelişimi için belediyemizin farklı noktalarda kültür merkezleri inşa etme projeleri vardır,bu projeler kapsamında şu an Ovacık da Mevlana Kültür Merkezi inşa edilmektedir,ayrıca Keçmeklerde mesleki branşlarda vatandaşlarımıza ücretsiz eğitimler verilmektedir yine aynı şekilde kademlerde maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına ücretsiz eğitim verilmektedir.

Ayrıca Kadem ve Aile Eğitim Merkezlerinde kadınlarımızın gelişimlerine fayda sağlayabilecek ücretsiz eğitim ve danışmanlıkhizmetleri verilmektedir.

 Piknik Alanları: Mavi göl,Göksu parkı vb. piknik alanlarının projeleri ilçe belediyeler değil Büyükşehir belediyesinin gerçekleştirmiş olduğu projelerdir,Keçiören’in imar planı içerisindeki yeşil alanlarda bu tip projeler yapılması konusunda belediyemiz Büyükşehir belediyesi ile koordinelı olarak çalışmaktadır,bu çalışmalar netleşdiğinde vatandaşımıza gerekli bilgiler verilecektir.BİLGİNİZE

Ankara metro son durum , Keçiören metro son durum ,  Melih Gökçek metro , metro çalışmaları ankara ,

Reklam
Bu yazı Bilgi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s