Ev Alma Süreci İpuçları

Ev Alacaklara Tavsiyeler

Giriş:

Ev alacak arkadaşlara faydalı olması niyetiyle aynı süreci yaşayan birisi olarak size bazı bilgiler vermek istiyorum. Bu yazı profesyonel bir makale değildir , içerikteki bilgiler tamamen kişisel tecrübelerime dayalıdır. Mümkün olduğu kadar kısa ve anlaşılır yazmaya çalıştım. Meseleyi daha  çok alıcı gözünden  anlattım. Sorusu olan arkadaş var ise email ile bana ulaşabilir, elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım.

Ev satın alma süreci:

1- Ev Bulma Süreci

2- Pazarlık Süreci

3- Finansal Süreç

4- Tapu İşlemleri

5- Özet

1-Ev Bulma Süreci

İnternet,emlakcılar,inşaat şirketleri reklamları vs. aracılığıyla zevkinize ve imkanınıza göre evleri görün seçin. Ev seçimi ile ilgili kriterleri internet sitelerinde bulabilirsiniz.

2- Pazarlık Süreci:
Bu süreçte alıcı ve satıcı bazı noktaları açıklığa kavuşturmalıdır. Evin alımına karar verildiği zaman alıcı ve satıcı arasında aşağıdaki hususlar göz önüne alınarak noterde bir sözleşme imzalanması yararınıza olacaktır.Aşağıdaki hususları inceleyerek ev sahibi ile bu konuları netleştirin.

 • Evin iskan durumu öğrenilmelidir. İskan belgesini muhakkak görün. Gerekirse belediyelerden bilgi alabilirsiniz.
 • Evde ipotek olup olmama durumu
 • Tapu’yu inceleyin  , kat mülkiyeti,kat irtifakı olması durumuna dikkat edin.
 • Verilecek kaporanın miktarı, herhangi bir nedenden dolayı satışın iptal olması durumunda kaporanın iadesi veya satıcıda kalması durumu belirlenmelidir.
 • Evin içinde hasar veya yapılması gereken bir iş varsa bu masrafın kimin tarafından karşılanacağı belirlenmelidir.
 • Su,elektrik,doğalgaz abonelik ücretlerinin kim tarafından karşılanacağı belirlenmelidir.
 • Ev emlakcıdan alınıyorsa emlakçı komisyonunun ne olduğu alıcı ve satıcının ödeyeceği miktarlar belirlenmelidir. Bazı satıcılar bu masrafı alıcıya yüklemek istemektedirler.
 • Tapu masraflarının kim tarafından karşılanacağı belirlenmelidir. 2011 yılında tapu masrafı evin tapuya bildirilecek değeri üzerinden %3,3 masraf çıkmaktadır. Bu tapu masrafı alıcı ve satıcı tarafından bölüşülmelidir. Ancak çoğu ev sahibi bunu alıcıya ödetmek istemektedir. Tapu masrafının nasıl bölüşüleceğini belirleyin.
 • Çevre temizlik, emlak vergisi, elektrik, su, telefon borçlarının olup olmadığını öğrenin,satıcının bunları ödemesi gerektiğini söyleyin.
 • Binada halihazırda yapılan bir çalışma dış cephe, çatı vs. varsa bu masrafın kimin tarafından karşılanacağı belirlenmelidir.
 • Satan kişi vekalet ile yapıyorsa, vekalet belgelerini kontrol edin. En büyük dolandırıcılıklar bu vekaletle satışla olmaktadır.

3- Finansal Süreç

Ev satın alırken, ödeme miktarı,ödenecek tutarlar,ödeme yeri ve zamanları noterde yapılacak sözleşme ile tespit edilmelidir. İnşaat şirketlerinden ev alırken genelde onların sözleşmeleri hazır oluyor. Sahibinden veya emlakçıdan alırken sözleşmeleri kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kredi kullanacaksanız aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Banka Kredisi Süreci İpuçları:

 • Satın alacağınız evin tapusu,maaş bordrosu ve şirket maaş yazısı, nüfus cüzdanı ve bir adet adınıza ait faturayla başvuru yapabilirsiniz.
 • Birkaç bankayla görüşün hepsiyle pazarlık yapın, masraflar ve faiz oranı konusunda sıkı pazarlık yapın. Diğer bankalardan aldığınız oranları ortaya koyun daha uygun vermeleri konusunda pazarlıktan çekinmeyin. Reklamlarda veya broşürlerde yazan rakamlardan korkmayın,pazarlık ile faiz oranlarının ve masrafların nasıl düştüğünü görünce şaşıracaksınız.
 • Bazı bankalar oranı düşük verirken masrafları yüksek tutmaktadır. Masrafları ve ödenecek faizi hesaplayarak toplam sonuçları değerlendirin.
 • Bazı bankalar hayat sigortası yapılmasını ve bunun kendileri tarafından yapılmasını şart koşabilirler. Ve size sadece yıllık sigorta masrafını söylerler. Her sene yüksek sigorta primleri ile karşılaşmamak için  sigorta masrafının toplamda ne olacağını netleştirin.
 • Bazı bankalar hayat sigortası, konut ve dask(deprem) sigortasını kendilerinin yapmasını şart koşmazlar. Diğer sigorta firmalarından alacağınız fiyatlar bankaların fiyatlarından uygun olacaktır.
 • Hayat sigortasının şart koşulması durumunda , ferdi kaza sigortası yapılması konusunda pazarlık yapabilirsiniz. Hayat sigortası veya ferdi kaza sigortası yıllık  veya peşin olarak ödenebilir. Prim tutarlarını veya peşin ödeme tutarını öğrenin ki sonradan size beklemediğiniz ödemeler çıkmasın.
 • Banka tarafından yapılan konut sigortası teminat miktarları ve sigorta kapsamı minumum düzeyde yapılmaktadır. Özel sigortalardan yaptıracağınız sigortaların kapsamı , teminat tutarı bankaların yaptığından daha iyi ve daha ucuz olacaktır .

4- Tapu İşlemleri

Yukarda anlattığımız süreçleri geçtikten sonra alıcı ve satıcı beraber bulundukları ilçenin tapu dairesine giderler.

Tapu işlemleri ile ilgili bilgileri Tapu ve Kadastro Müdürlüğü web sayfasından edinebilirsiniz. Kurumun web adresi http://www.tkgm.gov.tr

Gerekli Evraklar : Tapu dairesinde işlemler için alıcı ve satıcı  aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdırlar.

 • Nüfus Cüzdanı ve fotokopisi
 • Tapu orjinali
 • 2 adet  fotoğraf
 • Vekalet varsa vekaletname
 • Dask(deprem) sigortası belgesi. Tapu dairesinde veya özel sigortalarda evinizin özelliğine göre 50-100 TL arası  yaptırabilirsiniz.
 • Borcu yoktur yazısı (Satıcı alır)

Gerekli evrak listesini bağlı bulunduğunuz tapu müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

Tapu Alma Süreci: (Ankara dışındaki illerde uygulama farklı olabilir)

Gerekli evraklar tamamlandıktan sonra alıcı ve satıcı beraber tapu müdürlüğüne giderler. Evrakları teslim ettikten sonra teslim fişi alınır ve cep telefonuna randevu saati mesaj olarak gönderilir. Sıraya girip evrak teslim etmek istemiyorsanız ilgili tapu müdürlüğünün internetten randevu sistemine başvurun. Evrakları teslim ederken size bir form verilecek. Bu formda evin adres bilgisi, satış fiyatı, imzalar vs. bulunacaktır. Evin satış fiyatı belediye tarafından belirlenen rayiç fiyatı üzerinden olabilir. Ancak evin satış fiyatı aldığınız kredi tutarından veya rayiç bedelinden düşük olmamalıdır. Aksi takdirde sonradan ceza ödeyebilirsiniz.

Sabah başvurursanız tapu müdürlüğünün iş durumuna göre aynı gün içinde öğleden sonrasına randevu verilebilir. Ben sabah 10’da evrakları verdiğimde öğlen 14:30 da randevu saati verilmişti. Randevu saatinden yarım saat önce gidip ,verilen teslim fişi ile danışmadan veya belirlenen bürodan tapu harçları makbuzlarını alacaksınız. Bu makbuzlarla tapu müdürlüğü içindeki bankaya gidip tapu harcını yatıracaksınız. Tapu harçları tapuya bildireceğiniz satış fiyatı üzerinden toplam %3,3 oranında çıkmaktadır. Tapu harç makbuzlarının üzerinde alıcı ve satıcının isimleri yazmaktadır. Tapuda dairesinde sorun yaşamak istemiyorsanız daha önce anlattığım gibi bu masrafların kim tarafından ödeneceği pazarlık esnasında belirlenmiş olmalıdır.

Harçlar yatırıldıktan sonra cep telefonunuza gelen mesajda yazılan gişeye gidilir. Kredi kullanılıyorsa ipotek işlemlerini tamamlamak için bankanın avukatı sizinle iletişime geçerek randevu saatinde belirlenen gişede olacaktır. Tapu memuru satıcıya evi sattığına, alıcıya evi aldığına dair imzaları attırır, banka avukatı da alıcıya ipotekle ilgili belgeleri imzalatır. İmza işlemlerinden sonra yeni tapu alıcıya verilir.

Artık yapılacak iş alıcının satıcıya parayı vermesidir. Ödeme şekli pazarlık esnasında bir anlaşma veya sözlü olarak (bu alıcı ve satıcı arasındaki güvene bağlıdır) ile belirlenmiş olmalıdır. Kredi kullanılmış ise alıcı ve satıcı kredi kullanılan banka şubesine gider ve banka satıcıya makbuz ve imza karşılığı parayı öder.

Eviniz hayırlı olsun.

5-Özet

Bu kısımda ev alırken kısaca dikkat etmeniz gereken hususları özetle yazıyorum.

 • Evin iskan durumu, iskanı yoksa ,neden alınamadığı veya nasıl alınacağı,iskan için binayla ilgili olan eksikliklerin ne olduğunu ve bunların çözülüp, çözülemeyeceğini öğrenin.
 • Tapunun cinsinin kat irtifakı, kat mülkiyeti olması durumunu öğrenin. Kat mülkiyetine geçişte sorun olup olmayacağını soruşturun.
 • Emlakçı komisyonunun , tapu masraflarının, binada yapılan bir çalışma varsa daireye düşen masrafın olup olmadığını ve kim tarafından  karşılanacağını belirleyin. Ödemenin nasıl, nerde,ne zaman ödeneceğini belirleyin. Arzu ederseniz tüm bu hususları içeren noterde sözleşme düzenleyin.
 • Banka kredisi kullanacaksanız, bankalarla pazarlık yapın, dosya masrafları ve yapılacak hayat, konut sigorta primlerini ve kapsamlarını öğrenin.

Ev alma sürecini yaşayan biri olarak, ev alacak arkadaşlara yardım etmek amacıyla bu yazıyı kaleme aldım. Umarım yararlı olabilmişimdir.

Ertunç Köybaşı
ertunckoybasi@msn.com

Reklamlar
Bu yazı Bilgi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

11 Responses to Ev Alma Süreci İpuçları

 1. Ertunç Köybaşı dedi ki:

  Eviniz hayırlı olsun.

 2. kazım dedi ki:

  Bilgilendirdiğin için teşekkür ederiz.. Bürokratik işlemleri önceden öğrenmek gerekir..Verdiğin ince ayrıntılar da önemliydi. Bize yol gösterdin sağol…

 3. Tuğba dedi ki:

  Merhaba bben tapu icin gerekli belgeleri tapuya verdim harci da yatirdim yarina randevu verdiler basvuruyu cuma yaptim pazartesiye versiler yani ama simdi nufus cuzdanimi bulamiyorrum basvuruda tapuya vermiştim geri verdiklerini hatirlamiyorum ne yapmam lazim yardimci olurmusunuz eger ben kaybettiysem kimliğimi randevuda imzalar atilirken tekrar kimliğimi isterler mi resmi tatile girildigi icin tapuya gidip soramadimda

 4. Tuğba dedi ki:

  Merhaba bben tapu icin gerekli belgeleri tapuya verdim harci da yatirdim yarina randevu verdiler basvuruyu cuma yaptim pazartesiye versiler yani ama simdi nufus cuzdanimi bulamiyorrum basvuruda tapuya vermiştim geri verdiklerini hatirlamiyorum ne yapmam lazim yardimci olurmusunuz eger ben kaybettiysem kimliğimi randevuda imzalar atilirken tekrar kimliğimi isterler mi resmi tatile girildigi icin tapuya gidip soramadimda yardimci olurmusunuz lutfen

 5. SEDA ALALİ dedi ki:

  Merhaba. Biz ev almaya niyetlendik ve birkaç ev beyendik. Beyendiğimiz evler sıfır. Müteahhitten. Ev için 120.000 e anlaşıldı. Bizimde pek nakitimiz yok. Tamamını kredi çekeriz diye düşünmüştük. Bize ben evi 85.000 gösteriririm dedi. Tabi bankada krediyi 85.000 üzerinden değerlendirip bize 63.750 para verir o zaman. Toplam tutatın yüzde 75 ini verdikleri için. Bizde evi alamayacağımızı düşünüp vazgeçtik. çünkü üstünü tamamlamak için bir 60.000 daha ihtiyaç kredisi cekmemiz gerek. Satıcı önce ev kredisini ödeyip 3 ay sonrada ihtiyaç kredsini ödemeye başlayabilirsiniz gibi bir bilgi vermiş. Ben doğruluğundan emin olamadım. Sizin bu konuda bilginiz varmı ? Teşekkürler.

  • tunce dedi ki:

   Böyle bir şey duymadım zaten ihtiyaç kredisi faiz oranları yüksek olduğu için 65000 gibi bir rakam için mantıklı görünmüyor,,mütahitler vergi ödememek için ev fiyatını düşük göstermek istiyor, ekstradan ev üstüne biraz para verirseniz,evi 120 veya daha yüksekten göstermeye razı olabilir..

 6. ramo dedi ki:

  selamınleyküm

 7. ramo dedi ki:

  ben 9 sene önce bi daire aldım ben parayı verdim ev sahibi dedi daha sonra üstüne alıcaksın diye oyaladı ama ev kimin üstüne varmı yokmu tapuda onuda bilmiyoruz ama 9 senedir oturuyorum elektriği suyu çekili ama ben bu evin tapusunu nasıl alabilrim..

 8. ramo dedi ki:

  elektirik ev sahibi olan kadının üstüne su benim üstüme 9 senedir oturuyorum bu ev benim ama devlette o ev sahibnin evi olarak gözüküyor nasıl alabirim yardımcı olursanız sevinirim

  • tunce dedi ki:

   parayı verdikten sonra neden tapuyu almadınız büyük bi yanlış yapmışsınız. Tapu kimin üzerine ise konuşup ikna edip tapuyu üzerinize almak zorundasınız. Tapu kime ait bilmiyorsanız tapu müdürlüğüne giderseniz bilgi verirler. Tapu sahibi tapuyu size vermek istemezse delilleri toplayıp dava açmaktan başka bir çareniz kalmaz. Bir avukata danışabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s